Spor salonu havalandırma

Spor salonu ve fitness havalandırma sistemleri

Spor tesislerinde aerobik ve yoga matları için küçük yardımcı malzemelerden egzersiz makineleri ve koşu bantları içeren karmaşık sistemlere kadar çeşitli ekipmanlar kurulur.

Bu nedenle, fitness merkezinin havalandırma özelliği, özgüllüğü ve oryantasyonu dikkate alınarak organize edilmelidir.

Ayrıca, tasarım üzerine inşa etmeniz gereken temel standartlar vardır.

 • Hava döviz kurları 80 metreküpten az olmamalıdır.
 • Eğitim kişi başına m ve iç mekanda düzenlenen yarışmaların izleyicisi başına 20 kişi (statik)
 • Salonda güçlü ve sivri uçlu hava akımı olmamalıdır, soğuk algınlığına neden olabilecek hava akımı; egzoz havası ve zararlı dumanlar (duşlardaki ve havuzlardaki klorlu sudan, saunadaki buhardan, terden) derhal alınmalıdır
 • Bir mikro iklimlendirme sistemi tasarlarken, spor merkezlerinde artan ısı üretimini dikkate almak ve ziyaretçilerin havasızlığına ve aşırı ısınmasına izin vermemek gerekir.

Fitness merkezlerinde havalandırmayı ayırt eden bir diğer önemli özellik ise, tesisin amacının heterojenliği ve sonuç olarak onlar için ayrı bir hava değişim sistemi organize etme ihtiyacıdır.

Özellikle, bu sıcaklık standartları için geçerlidir.

Spor salonunun havalandırması, dans dersleri, aerobik odaları, yoğun ve yoğun fiziksel güç gerektiren odalar için kurulan 15 ° C seviyesinden “uzaklaşmalıdır”.

Yoga gibi orta ve küçük dereceli egzersiz sınıflarının düzenlendiği alanlar için, bu yeterli değildir.

Ziyaretçiler soğuyabilir ve onlar için minimum sıcaklık 18-19 ° C’dir. Spor merkezlerinde bireysel özelliklere sahip diğer tesisler arasında şunlar bulunmaktadır: 

 • Aeromas yenilenmesinin çok daha az olabileceği soyunma odaları, yardımcı odalar ve masaj odaları; duşlar, havuzlar, zararlı dumanların uzaklaştırılmasının yanı sıra optimum nem tahliyesi düzenlemek gerekir; fayda, yardımcı odalar, klor ve diğer tehlikeli, yanıcı ve buharlaşan maddelerin depolanması için
 • Depolar – onlar için özel koşullar yaratılmıştır; ısı dağılımını izlemeniz gereken bronzlaşma salonları ve saunalar, buhar, ozon vb. seviyesini kontrol eder.
 • Spor salonundaki havalandırma standartları, hava değişim sistemlerini düzenlerken, tesislerin kapasitelerinin yukarıdaki tüm gereklilikleri kapsayacak şekilde hesaplanması ve temiz havaya tam erişim sağlayacak şekilde öngörülmesini şart koşuyor.
 • Aynı zamanda dezenfekte edilmelidir, istenen nem ve sıcaklık seviyesini koruyun. 

FİTNESS MERKEZLERİNDE HAVALANDIRMA SİSTEMLERİNİN KURULMASI

Spor merkezlerinde standartlara uyumu sağlamak için, doğal ve mekanik kaynakları birleştiren en organize organize tedarik ve egzoz sistemidir.

Tesislerin gücü şu şekilde hesaplanır:

Normun standart tablolardaki standart değeri, sürekli olarak salonda bulunacak kişi sayısı ile çarpılır.

Böylece gerekli miktarda havayı alabilir ve bu değer üzerine inşa edebilirsiniz.

Her zaman konut ve ofis binaları için daha fazla. Hava değişimi 6 ila 8 arasında bir çokluk düzeyinde tutulmaktadır.

Aynı zamanda, taslak tehlikesi de göz önünde bulundurulmalıdır – hava kütlelerinin hareketliliği bunun için “sorumludur”.

 • Daha fazla olmamalıdır: havuzlar için – 0,2 m / s;
 • yoğun çalışma odaları için – 0,3 m / s;
 • Hazırlık ve fitnes aktiviteleri için – 0,5 m / s. 

Bir fitness merkezi için havalandırma ve ısıtma sistemlerinin tasarımında gerekli bir aşama, istenen nem seviyesi ve ısı fazlasının giderilmesi için bir destek sisteminin oluşturulmasıdır.

Bu özellikle sürekli buhar ve su bulunan odalar için önemlidir: duşlar, banyolar, havuzlar.

Dikkate alınması gereken: ısıtma cihazlarının çıplak cilt ve yanıklarla temaslarını engelleyecek şekilde yerleştirilmesi – örneğin, nemli odalarda bunlar için nişler düzenlemek mümkün değildir; saunalarda ve banyolarda ateşe dayanıklı bir borunun varlığı; 3-4 kat hava değişimiyle bronzlaşma salonları için mekanik indüksiyon sistemi.

Spor salonlarında, insanlar tarafından ısı üretimi her zaman standart ofis alanlarına göre daha yüksektir ve sıcaklık rejimi hesaplanırken bu dikkate alınmalıdır.

Aşırı ısınma sağlık için en tehlikeli durumlardan biridir.

Arzu edilen bağıl nem seviyesinin desteklenmesi de dikkate değerdir.

Spor salonunun rehabilitasyon için arz ve egzoz havalandırması projesinin temel örneği% 30-60, havuzlar -% 50-60 göstergelere dayanmaktadır.

Tüm havalandırma kanalları yüksek korozyon önleyici özelliklere sahip malzemelerden yapılmış olmalıdır – modern plastikler, paslanmaz çelik. Aynısı havalandırma ızgaraları, bağlantı düğümleri, bağlantı elemanları için de geçerlidir.

Nem parametrelerine dikkat edilmemesi, kondensat birikmesine, küf ve mantarların ortaya çıkmasına neden olabilir; bu da ziyaretçilerin sağlığını son derece olumsuz etkiler ve sağlık standartlarına göre yasaklanmıştır. 

Havalandırma sisteminin etkinliği ile ilgili sorunlar şunlar ile ilişkilendirilebilir:

Spor salonunun iş yükünün yanlış hesaplanması: aynı anda çok sayıda insan aynı anda spor salonunda havasızlık yaratıyor. Bu sorunun çözümü, ekipmanı daha güçlü bir ekipmanla değiştirmek.

Sadece doğal bir havalandırma sisteminin varlığı; çözüm: Cebri hava değişimini sağlamak için fanların kurulumu;

Hesaplamalara uymayan ekipmanların kurulumu; çözüm: hesaplama için ekipmanın tamamen değiştirilmesi.

Önemli! Havalandırma sisteminin çalışmadığı ya da etkisiz olduğu spor salonundaki sınıflar sadece verimsiz değil, aynı zamanda sağlık için de tehlikelidir.

Spor salonunun havalandırma sistemi karmaşık bir havalandırma türüdür.

Oluştururken, birçok gösterge dikkate alınmalıdır.

Yalnızca doğru şekilde kurulmuş iletişim, amacını etkili bir şekilde yerine getirebilir: rahat bir egzersiz için hava değişimi sağlamak bu nedenle, havalandırma sisteminin kurulumuna devam etmeden önce, araştırma yapmak ve hesaplamaları yapmak gereklidir.