Sinema tiyatro kulüp havalandırma

Sinema tiyatro ve kulüp havalandırma sistemleri

KÜLTÜREL VE EĞLENCE TESİSLERİNİN HAVALANDIRILMASI

Sinemalarda, kulüplerde ve tiyatrolarda, tedarik ve egzoz havalandırması, kural olarak, merkezi bir klima sistemi ile birlikte tasarlanmıştır.

Havalandırma hesabı, salon tamamen yüklendiğinde yapılır. Hava besleme hızı kişi başına 20 m / s’ye eşit olmalıdır. Hesaplanan hava sıcaklığı, hava değişim oranı ve ek talimatlar burada verilmiştir.

Aşağıdaki odalar için ayrı tedarik ve egzoz havalandırma ve iklimlendirme sistemleri sağlamak gerekir:

  • Oditoryum
  • Kulüp kompleksi
  • Lobi
  • Sahne servis odaları
  • İdari ve ticari tesisler 

Ayrıca, sigara içilen odalar, banyolar, büfe için yardımcı odalar, lobi, ses ekipmanları odaları, ışık projeksiyonu, hoparlör kabini, giyinme odaları, prova odaları vb.

Alanlarda bağımsız sistemler tasarlanmalıdır.

Çok katlı sinemalarda (toplam 800 sandalyeye kadar kapasite) bir adet taze hava havalandırma ve klimanın birkaç oditoryuma hizmet verebileceği belirtilmelidir. Aynı zamanda, her biri için, hesaplamaya göre, bölge hava ısıtma tesisatının tasarlanması gerekir. 

Salonların seçilmesini sağlamak için, derin sahneye sahip sinema ve kulüplerin oditoryumlarında egzoz havası miktarı, besleme havasının% 90’ı (devridaim dahil) olmalıdır. Toplam egzoz sistemi hacminin% 17’sinden daha fazlası sahne içinden uzaklaştırılmamalıdır. 

Sinema salonlarında hava temini (800’den fazla koltuk kapasiteli) çalışma alanında maksimum (izin verilen gürültü seviyesi) hıza ve normalleştirilmiş hava hareketliliğine sahip kompakt jetlerde yapılmalıdır. 

Sinemalardaki havalandırma sistemlerinin hesaplanmasında ve tasarlanmasındaki ana problem salonun doldurulmasıdır. Kural olarak, tam yük vakaların% 10’unda meydana gelir, bu nedenle havalandırma tüm olası vakaların sadece% 1’inde hesaplanmış bir yük yaşayacaktır. Çoğu kez, salon% 50’den fazla dolu değil. Bu durumda, havalandırma sisteminin çalışması için en uygun çözüm, besleme ve egzoz sistemi motoru için odadaki sıcaklık kontrol cihazına bir sinyal veren bir tristör hız kontrol cihazı kurmak olacaktır. Daha az sayıda izleyici, salondaki iç sıcaklığın düşürülmesine hizmet eder ve bu da dış mekan havasının azalmasına neden olarak havalandırma sisteminin tamamen durmasını sağlar.