Korona virüsü hakkında sorular ve cevaplar

Bu patojen nedir, yeni bir virüs mü?

Korona virüsleri uzun zamandır bilinmektedir. Çeşitli hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilirler. Beta korona virüslerinin alt grubuna ait olan mevcut virüs, daha önce hiç görülmemiş yeni bir varyanttır. SARS koronavirüsü ile ilişkisi nedeniyle SARS koronavirüsü 2 olarak adlandırılır. Virüsün neden olduğu hastalık uluslararası olarak “Koronavirus Hastalığı 2019” (COVID-2019) olarak bilinir.

Yeni patojen ne kadar tehlikelidir?

Gerçek tehlikeyi değerlendirmek şu anda zor. İnsandan insana bulaşma kanıtlanmıştır. Değişen derecelerde şiddeti olan degradeler var gibi görünüyor. Enfeksiyonların çoğu hafiftir, ancak ciddi vakalar da ortaya çıkar. Mevcut verilere dayanarak, enfeksiyonun genellikle yaygın gripten daha ciddi olduğunu varsayıyoruz.

Corona Virüs nereden geliyor?

Hala belli değil. Virüsün ilk olarak Wuhan’daki balık pazarında çalışan veya ziyaretçi olarak orada bulunan insanlarda ortaya çıktığı görülüyor. Yabani hayvanlar da piyasada satıldığından, orada bir iletimin gerçekleştiğine inanılmaktadır. İnsanların ve hayvanların yakından ilişkili olduğu her yerde, bir patojenin hayvanlardan insanlara geçme riski vardır.

Oradan, virüs önce Çin’e, şimdi de Çin dışına yayıldı. İlgili virüsler hayvanlarda, özellikle de yarasalarda uzun zamandır bilinmektedir. Yeni korona virüsünün bir laboratuvarda genetik olarak değiştirilmiş bir virüs olduğu söylentileri, genomun önceki virüs izolatları ile karşılaştırılması ile giderilebilir.

Bu korona virüsü nasıl bulaşabilir? Korona virüsü ne kadar bulaşıcıdır?

Grip gibi, virüs bir damlacık veya smear enfeksiyonu olarak bulaşır. Her şeyden önce el teması, öksürme, salgılar veya burun akıntısı virüsleri iletebilir. İnsandan insana bulaş olduğuna dair kanıtlar vardır. Semptomatik bir hastanın hemen yakınında olmayan yüzeyler üzerinde enfeksiyon, örneğin Bir ithal mal, posta veya bagaj olası değildir.

Kuluçka süresi ne kadardır?

Kuluçka süresi enfeksiyondan ilk semptomlara kadar geçen süredir. SARS koronavirüs 2 için bu maksimum 14 gündür. Bu şu anlama gelir: Çin gibi bir risk bölgesine son yolculuk veya COVID-2019’dan muzdarip bir kişiyle temas 14 günden daha önce ise ve o zamana kadar hiçbir belirti görülmediyse, yeni koronavirüs ile enfeksiyon olasılığı düşüktür.

Şüphelendiğiniz ilk belirtiler nelerdir?

Belirleyici faktör, koronavirüslerden muzdarip bir kişiyle temastır. Ancak o zaman bir enfeksiyon mümkündür. Semptomlar grip hastalığına benzer: soğuk algınlığı semptomları, kuru öksürük, ateş ve muhtemelen nefes darlığı. Şiddetli belirtileriniz varsa, belirtileriniz varsa ve riskli bir bölgede iseniz veya koronavirüslerden muzdarip bir kişiyle temas ederseniz her zaman bir doktora danışmalısınız.

Daha önce hastalığı olan insanlar ne kadar risk altındadır?

Hastalık şiddetli ve ölümcül olabilir. Şimdiye kadar ölen insanlar çoğunlukla yaşlı insanlar ve daha önce hastalığı olan insanlardı.

Bir koronavirüs veya grip virüsü olup olmadığını belirlemek için ne yapabilirsiniz? Koronavirüsleri ve grip virüslerini tespit etmek için uygun laboratuvar testleri kullanılır. Grip virüsü için 2 ila 3 saat içinde güvenilir bir sonuç veren hızlı test prosedürleri vardır. Korona virüsü ile biraz daha uzun sürer, genellikle 24 saat içinde bir bulgu mevcuttur.

Üniversiteler tıbbı bir görev gücü oluşturdu. Ne gibi düzenlemeler yapıldı? Görev gücü, şüpheli vakalar ve hastalarla başa çıkmak için ihtiyati önlemler belirlemiştir. Çalışanlar bilgilendirildi ve koruyucu önlemler eğitildi. Mevcut grip dalgası için ihtiyati önlemler de koronavirüs problemine ilişkin olarak güncellenmiştir.

Havalandırma sistemleri için yanınızdayız 0212 580 4311 arayabilirsiniz!