İdari binanın ve iş merkezinin havalandırması

İDARİ (OFİS) BİNASININ VEYA İŞ MERKEZİNİN HAVALANDIRILMASI

Bugün, idari binaların havalandırılması, içinde bulunan insanların normal çalışması için bir zorunluluktur. Binanın yerleşimi ve tarihine bakılmaksızın, kesinlikle uyulması gereken belirlenmiş mikro iklim havalandırma standartları vardır.

Yeni binalarda, proje aşamasında zaten modern bir havalandırma sistemi sağlanmıştır. Eski binalarda mühendislik sistemleri güncellenir, yeni havalandırma kanalları döşenir ve uygun birimler kurulur. Tüm dünyada kamu ve idari binalar için belirli havalandırma standartları vardır. Bu, odadaki havanın doğrudan içindeki insanların sağlığını etkilemesinden kaynaklanmaktadır. 

Tüm teknik dokümantasyonda idari binalara kısaca TİM denir.

Bunlar şunları içerir:

Bürola, üniversiteler, okullar, kreşler, tıbbi tesisler,  laboratuvarlar, oteller, alışveriş ve eğlence merkezleri.

Her TİM tipi kendi çalışma karakteristiğine ve mikro iklim gereksinimlerine sahiptir. Bu nedenle, örneğin, sağlık kurumlarında etkili bir egzoz havası dezenfeksiyon sistemi ve daha üretken bir hava değişim sistemi sağlamak gereklidir. Bazı laboratuvarlar nispeten düşük bir oda sıcaklığının korunmasını da gerektirir.

İnsan sayısı ve işlerinin niteliği; Bu, tedarik hava akımı, ısı ve nem miktarını etkiler. Odada ne kadar fazla insan olursa, hava o kadar hızlı ısınır ve daha fazla nem verilir. İklimlendirme sistemi, maksimum yükte bile gerekli hava parametrelerini korumalı ve idari binalar belli bir tür insan faaliyetini üstlenmelidir. Kural olarak, bu bir spor salonu veya bir fabrikada yapılan üretim atölyesine kıyasla düşük aktivite, hareketsizliktir. Ancak, bu birçok ofis ve ev aleti kullanır. Hesaplamalarda da dikkate alınan odaya önemli bir ısı kazancı sağlar.

İklim koşulları ve binanın inşaatı; Türkiye’nin pek çok bölgesinde, soğuk dönemde oldukça düşük bir ortam sıcaklığı korunur ve binaları havalandırırken, odaya girmeden önce dışarıdaki havanın ısıtılması ve nemlendirilmesinin sağlanması için gerekli olması gerekir. Binanın güney tarafı, kural olarak, daha fazla ısınır ve buna göre, klima sistemi üzerindeki yük biraz daha yüksek olacaktır.

Günümüzde panoramik pencereli binalar giderek daha fazla inşa edilmektedir. Cam bir beton veya tuğla duvar kadar ısınmasa da, içinden geçen güneş ışığı, özellikle yaz aylarında büyük bir ısı kazancı sağlar. Bu gibi durumlarda, yeterince güçlü bir havalandırma havalandırma sistemi gereklidir. Bu durumda, optimal bir mikro iklimlendirmeyi sürdürme sorunu, merkezi bir soğutucu fan coil havalandırma sistemi kurularak çözülür.

Kat planı ve binaların amacı; Havalandırma sistemleri, havanın hareket hızı ve tesislerin özellikleri dikkate alınarak tasarlanmıştır. Böylece, binada bir sigara içme odası olabilir, bu da iç havanın temizliği ve uzaklaştırılmasıyla daha güçlü bir egzoz davlumbazının sağlanması gerektiği anlamına gelir. Binanın bir büfesi ve kendi mutfağı varsa, kokuları nötrleştiren ek filtreler ve mutfakta ilave bir hava çıkışı eklemeniz gerekir. Bu odaların havalandırma sistemi, geleneksel dolaplardan farklı olan kendi tasarım özelliklerine sahiptir.

Tasarım mühendislerinin havalandırma sistemini hesaplamak için kullandıkları ve her koşulda en uygun mikro iklimi sağlamak için en uygun ekipmanı seçtikleri başka birçok parametre ve faktör vardır.

Ofis binalarında havalandırma oranları

Ofis de dahil olmak üzere halka açık yerlerin havalandırılması için gereklilikler.

Sıhhi norm ve kurallarla belirlenir. Odadaki hava akışının optimum sıcaklığı 22-24⁰ C (nem seviyesi% 40-60) olarak belirlenmiştir. Sıcak mevsiminde 30 ° C’den yüksek sıcaklığa sahip alanlarda, 30 ° C’nin üzerindeki her sıcaklık derecesi için hava hızı 0,1 m / s artmalıdır.

Aynı zamanda, bu şartlar altında kapalı bir alanda izin verilen azami hava akış hızı 0,5 m / s’yi aşmamalıdır. 

Ofisindeki amacına göre hava giriş oranları:

 • yönetici ofisi – 50 m³ / kişi;
 • toplantı odası – 40 m³ / kişi;
 • konferans salonu – 30 – 40 m³ / kişi;
 • resepsiyon odası – 30 ila 40 m³ / kişi;
 • koridorlar ve girişler – 11 40 m³ / kişi;
 • çalışanların ofisleri – 60 40 m³ / kişi;
 • tuvaletler – 75 ila 40 m³ / kişi;
 • sigara içilen odalar – 100 – 40 m³ / kişi. 

Ofis ortamının önerilen nem seviyesi:

 • % 60 – sıcaklık 27 ° C;
 • % 65 – sıcaklık 26 ° C;
 • % 70 – sıcaklık 25⁰ С. 

OFİS BİNALARINDA HANGİ HAVALANDIRMA SİSTEMİ KULLANILIYOR?

Üç ana havalandırma ve iklimlendirme sistemi vardır:

 1. Havalandırma
 2. Arz ve egzoz
 3. Devridaim

Bunların her biri için çalışma prensibi benzerdir ve bir sistem öncekinin artırılmış bir versiyonudur.

Besleme havası havalandırma sistemi en basitidir. Sadece odaya arıtılmış hava verilmesi için çalışır. Dış hava kanal içerisine girer, filtreler temizlenir. Modern sistemlerde, bir nemlendirici ve bir nemlendirici sağlanabilir. Tüm hava koşullarında gerekli nemi elde etmenizi sağlar. Ayrıca hava kanallarında, hava sıcaklığını düzenleyen bir klima ve ısıtıcı monte edilmiştir.

Genellikle, ofis binalarının havalandırmasını tasarlarken, ekonomi nedeniyle, sahipleri mal tedarik sistemini seçer. Kurulumu daha kolaydır ve diğerlerinden daha ucuzdur. Ancak, bir kural olarak, böyle bir sistem üzerindeki yükün daha büyük olduğu ve daha fazla enerji tüketeceği gerçeği hesaba katılmaz. Tedarik havalandırma sisteminin tüketilen ısı ve elektrik için fatura ödeme yönündeki maliyeti, birimin kendisinin başlangıçtaki maliyetiyle karşılaştırılabilir.

Arz ve egzoz – Sistem, kural olarak, işletme maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilen ve yatırımınızı kısa sürede geri ödeyebilmenizi sağlayan çeşitli ısı geri kazanıcı tipleri içerir.

Besleme ve egzoz havalandırma sistemi, odadaki havayı düzenli olarak güncelleyerek gerekli mikro iklimi dengede tutar. Bunun, insanların refahı ve performansları üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Devridaim havalandırma ve iklimlendirme sistemi, tedarik ve egzoz sisteminin çeşitlerinden biri olarak adlandırılabilir. Bununla birlikte, uzmanlar onu biraz farklı bir hava işleme yöntemi kullandığı için ayrı bir tür olarak tanımladılar.

Basit bir besleme ve egzoz sisteminin çalışma havası ile iç hava ve devridaim çalışma prensiplerini ayırt etmek gerekir. Devridaim sisteminin kullanılması, çalışma sırasında zararlı yabancı maddelerin ve gazların serbest bırakılmadığı ve çok sayıda insanın olmadığı odalarda en uygunudur. Modern ofis binalarına çok uygundur, ancak sadece sunucu odalarında ve diğer teknolojik odalarda mikro iklim sağlamak için uygundur.

Bir ofis binası için havalandırma sistemi tasarlarken hangi görevler çözüldü:

 • Binanın tüm odalarında konforlu bir mikro iklim sağlar.
 • Ağır kullanımlarda bile kaza ve güç kaybı olmadan güvenilir çalışma.
 • Binanın içinde ve dışında düşük ses seviyesi.
 • Havalandırma sisteminin çalışan dış üniteleri çok fazla gürültü yaratabilir ve yakındaki evlerin sakinlerine rahatsızlık verebilir. 

Ofis binalarının havalandırmasının nasıl olması gerektiğini belirleyen temel kavramlar

Projede belirlenen ilk şey, bina tipi ve tesislerinde yapılan işin doğasıdır. Bu bir atölye, depo, spor tesisi, ofis ve diğerleri olabilir. Geleneksel olarak, üç ana havalandırma amacı grubu vardır. Sistem, sadece iç mekanlara, sadece ekipmanlara veya insanlara ve makinelere birlikte hizmet vermeye yöneliktir.

Ofis binalarında, kombine versiyon daha yaygındır, çünkü çoğunlukla düşük güçlü ofis ekipmanı kullanılır ve insanlar her zaman yanında çalışır. Ancak, kontrol panelleri, sunucu odaları ve benzer odaları bulunan odalar için, belirli ekipmana servis için bir havalandırma sistemi hesaplamanız önerilir.

Bunlar, insanların sürekli olduğu yerlere kıyasla, odadaki sıcaklık ve nem için farklı gereksinimler olacaktır. 

Herhangi bir havalandırma sistemi aynı tip mekanizmalardan, bloklardan ve elemanlardan oluşur.

Bunlardan en yaygın olanları:

Havalandırma kanalları. Borular dikdörtgen veya dairesel kesitler, çeşitli ayırıcılar, tees ve dönüşler şeklinde galvanize çelikten imal edilmiştir;

Hava giriş ızgaraları dış hava çekecek şekilde tasarlanmıştır ve kemirgenlerin ve böceklerin sisteme girmesini engellemelidir;

Valfler, havalandırma kapalıyken hava akışını engelleyerek rüzgarın üflenmesini önler. Manuel ve otomatik sürücüler var;

Hava filtreleri genellikle ön filtrelerdir. 10 veya daha fazla mikron boyutunda% 90 toz partiküllerini tutarlar. Periyodik olarak rutin temizlik gerektirir;

Isıtıcılar elektrik ve su olarak ayırt edilir. İlki bakımı daha kolaydır, ancak çok fazla pahalı elektrik tüketir;

Fan, sistemin kalbidir. Hem eksenel hem de radyal mekanizmalar popülerdir. Susturucularla tamamlanan gürültü seviyelerini azaltmak;

Difüzörler veya panjur ızgaraları, belirli bir odaya hava beslemesini düzenler;

Otomatik kontrol paneli, gelişmiş havalandırma sistemlerinin önemli bir unsurudur. 

 • Odanın büyüklüğü
 • Binanın düzeni
 • Personel sayısı
 • Çalışma ofisi ekipmanı miktarı