Havalandırma sistemleri virüsü yayıyor mu?

Coronavirus: Havalandırma sistemleri sağlığımızı nasıl etkiler?

Havalandırma sistemi, güvenli ve sağlıklı bir iç mekan iklimi sağlamada merkezi bir rol oynar. Kullanılan havayı temiz dış hava ile değiştirir. Bu bağlamda, bir havalandırma sistemi bir hastalığın yayılmasını teşvik edebilir mi? Hayır, düzgün çalışan, profesyonelce bakımı yapılan bir havalandırma sistemi sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.

Hava yoluyla bulaşma? (Uzaktan) Hayır. Uzmanlar şu anda koronavirüsün esas olarak hastaya öksüren veya hapşıran damlacıklar yoluyla bulaştığını varsaymaktadır. Bununla birlikte, boyutları nedeniyle, bu bulaşıcı damlacıklar uzun süre havada kalmaz. Sadece 2 m sonra yere battılar. Bu nedenle, odadaki hava dağılımı, insanlar yeterli mesafeyi korudukları sürece korona virüsünün yayılmasında hiçbir rol oynamaz. Havadan tamamen bağımsız olan önemli bir iletim yolu kapı tokmağı ve hastaya dokunup üçüncü şahısların eline geçen diğer nesnelerdir.

Havalandırma sistemleri virüsü yayıyor mu?

Amaçlandığı gibi kullanıldığında değil.

Önerilerimiz Tüm sistemin bakım aralıklarına (cihazlar, kanallar, filtreler vb.) Uyun Yeterli nem sağlayın: Yeterli iç ortam hava nemi (% 40), virüslerin solunum sistemimize erişimi basitleştirebileceği kuru mukoza zarlarını önler.

Yeterli dış hava oranı: Daha büyük bir dış hava oranı, odalardaki potansiyel viral yükü azaltır – bu nedenle çalışma sürelerini uzatın ve düşük hava hacimleriyle çalışma yapmayın!

Mevcut hava sirkülasyon odalarını kapatın, hava sirkülasyonunu önleyin Düzgün çalıştığından emin olun Dış ve atık havayı karıştırmaktan kaçının.

Özetle, şu anda havalandırma sistemlerinin virüs iletimini desteklediğine dair bir kanıt bulunmamaktadır. Operatörler birkaç temel kurala uyarlarsa, havalandırma üniteleri iç mekan hava kalitesini ve dolayısıyla sağlığımızı bile iyileştirir.

Havalandırma sistemleri ve daha fazlası için bize ulaşın!