Depo havalandırma sistemleri

Depo havalandırma sistemleri

Depo havalandırma, hava değişimini organize etmeye yarayan sistem ve cihazların bir kombinasyonudur. Havalandırmanın amacı, hijyenik, hijyenik ve teknolojik standartlara uygun olan odada gerekli iklim koşullarını ve temiz havayı sağlamaktır.

Depo yabancı koku olmadan, kuru, temiz, iyi havalandırılmış, sağlam olmalıdır. Odadaki bağıl nem% 60 ±% 10, optimum sıcaklık olmalıdır: + 18ºС ± 5ºС, minimum sıcaklık: + 8ºС.

Erişilebilir bir yerde bulunan depolarda düzgün çalışan ve temiz psikrometreler (psikrometrik higrometreler) kurulmalıdır.

Cihaz okumaları günlük olarak uygun sıcaklıkta ve bağıl nem kütüklerinde kaydedilmelidir.

Odadaki havanın bağıl nemindeki keskin dalgalanmalara izin verilmez.

Depoda gerekli sıcaklık ve nemi korumak, havalandırma sisteminin hava değişim yoğunluğunu değiştirerek veya havalandırma ile ısıtma cihazlarının çalışmasını düzenleyerek sağlanır. Depoda depolanan mal ve ürünlerin güvenlik ve raf ömrü, doğru sıcaklık, hava hareketliliği ve bağıl nem seçilerek büyük ölçüde sağlanır. 

Genel depolardaki depolarda, kural olarak, doğal egzoz havalandırması ile sınırlıdırlar. Yanıcı sıvıların ve aerosollerin depolarının havalandırmasını tasarlarken, mekanik akış ve egzoz ile saatte sekiz kat hava değişimine sahip besleme ve egzoz havalandırması sağlanmalıdır.

Genel depoların teknolojik tasarımı için bölüm normları B, D kategorisindeki bir deponun havalandırmasını hava ısıtmayla birleştirirken tasarlarken, tam devir daim de çalışan havalandırma ünitelerinin sağlanması gerekir (gerekli tek hava değişiminin doğal egzoz havalandırması ile sağlanması şartıyla)

-A ve B kategorilerinin hazinelerinin havalandırmasını tasarlarken, hava sirkülasyonuna izin verilmez.

Depoların havalandırma ekipmanı, 0.75 saatlik yangına dayanıklılık sınırına sahip yangın bariyerleriyle tahsis edilmiş ayrı havalandırma odalarında bulunmalıdır.

Havalandırma sistemlerinin otomasyonunu kontrol etmek için havalandırma odaları ve santraller, depolama alanlarından bağımsız olmayan girişlere sahip olmalıdır.

Depolara erişme ihtimalini engelleyen önlemlerin alınması gerekmektedir.

Eksi 15 ° С ve daha düşük yılın soğuk dönemi için tahmini dış ortam sıcaklığına sahip alanlarda depoların yapımı sırasında, depolama tesislerinin dış kapılarındaki havadan hava perdeleri ve keşifler sağlanmalıdır.

Depo tasarımında en önemli kriter spesifik nemdir.

Mevsimler değiştiğinde depoda depolanan kargonun ve dış havanın sıcaklığındaki yüksek fark oluşur, ilkbaharda, dış hava odadaki yükten çok daha hızlı ısınır.

Depoyu sıcak ve nemli hava ile havalandırırsanız, yükün soğuk yüzeyinde yoğuşma meydana gelir.

Düşüşte, dış hava yükten daha soğuktur. Bu nedenle, yoğun bir hızda havalandırma aynı zamanda yoğunlaşmaya ve yükün su birikmesine neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı, oda sıcaklığını ve yükü çevre ile kademeli olarak hizalamak için sonbahar ve ilkbahar aylarında depoyu normalden daha sık havalandırmak gerekir. 

Metal işlerinde (ürünlerde) depo havalandırma

metal depo havalandırma

Metal yapılardan oluşan bir depoda havalandırma organizasyonu düşünceli bir yaklaşım gerektirir. Mesela, öğleden sonra metalin güneşin altında 700 ° C’ye ısıtılmasıdır, bu da higroskopik yük yığınının ısınmasına ve nemin yüzeyinden buharlaşmasına neden olur.

Bu nedenle depodaki nem önemli ölçüde artar. Geceleri, metal elementlerin sıcaklığı ortam sıcaklığına göre 5-100 C daha az düşer. Sonuç olarak, ılık ve nemli hava teması nedeniyle kondensat oluşumu ortaya çıkar, yoğun havalandırma olacak ancak, gün boyunca bu, yükün kurumasına neden olabilir. 

BİR GIDA DEPOSU HAVALANDIRMA SİSTEMİNİN HESAPLANMASI VE TASARIMI

Depo, sebze atık ürünlerini gidermek için yalnızca basit bir havalandırmaya ihtiyaç duyuyorsa, maliyetler o kadar düşüktür ki bir kurtarma sistemi hakkında düşünmek bile mantıklı gelmez. Geri kazanım kullanımının bir diğer büyük dezavantajı, geri kazanıcının sürekli donacağı için egzoz havasının düşük sıcaklığıdır. 

Yiyecek depoları için mühendislik sistemlerinin seçimi, korunması gereken sıcaklık rejimine bağlıdır.

Tasarıma özel bir yaklaşım, içerisinde sıfıra yakın sıcaklıkların tutulduğu sebze depolama depoları için gereklidir.

Depolama sırasında, sebzeler, esas olarak ısı, nem ve karbon dioksit olan hayati işlevlerine sahip ürünler yayarlar, bu salgıları gidermek için genel bir havalandırma sistemi gerekir ve soğuk havalarda, az sıcaklıklar nedeniyle, düşük sıcaklıklar nedeniyle, suyun kullanılması tavsiye edilmez ve ısıtmanın kaydırılması havalandırma sisteminde daha uygundur.

Meyve ve sebze depoları için ekipman arasındaki temel fark, performansıdır, çünkü depodaki nem% 90’dan daha fazla tutulmaktadır ve% 98’lik yeşillikler söz konusu olduğunda, bu nem aktif metal korozyonuna neden olmaktadır.

Bu nedenle, depolar için havalandırma ekipmanlarında korozyona dayanıklı versiyonlar kullanılır, örneğin, paslanmaz çelik, bu tür kurulumların fiyatı elbette normalden daha pahalıdır, ancak böyle bir ekipman çok daha uzun sürecek, aynı kanal sistemi için de geçerlidir.

Depo, sebze atık ürünlerini gidermek için yalnızca basit bir havalandırmaya ihtiyaç duyuyorsa, maliyetler o kadar düşüktür ki bir kurtarma sistemi hakkında düşünmek bile mantıklı gelmez.

Geri kazanım kullanımının bir diğer büyük dezavantajı, geri kazanıcının sürekli donacağı için egzoz havasının düşük sıcaklığıdır.

Odanın mimari düzenleri (çizim kanalları ve havalandırma ekipmanlarının yerleri için)

Depolanan ürün hacimleri (üretim hacmine bağlı olarak, tehlikeli emisyonların hacmi de değişebilir)

Depo içindeki sıcaklık ve nem (ayrıca tehlikeli emisyon hesaplamasını da etkiler)

Besleme havasını nemlendirme ihtiyacı (soğuk mevsimde kuru hava iç nem oranını büyük ölçüde azaltabilir) 

  • Genel sistem ve donanım bilgi formu
  • Sistem yerleşimli kat planları
  • Havalandırma sistemlerinin şemaları Deniz mili, bölümler (gerekirse)
  • Ekipman ve malzeme özellikleri.